با نزدیک شدن به 19 فروردین این سوال در شبکه های مجازی متعددپرسیده می شود: آیاانگشترشرف الشمس ایده فرقه بهائیت هست؟

با نزدیک شدن به 19 فروردین این سوال در شبکه های اجتماعی متعدد پرسیده می شود: آیاانگشترشرف الشمس ایده فرقه بهائیت هست؟

دوستان عزیز همراه ما باشید تا به یکی از شبهاتی که هر ساله با نزدیکی به 19 فروردین ماه هر سال بین

کاربران شبکه های اجتماعی دست به دست می شود آشنا شویم و پاسخ اون رو با هم بخونیم

متن پرسش

سلام آیاانگشترشرف الشمس ایده فرقه بهائیت هست؟لطفا در حد کارشناسی ارشد تجمع دانشجویی پاسخ دهید.تشکر

متن پاسخ

سلام علیکم

از حسن اعتماد شما خرسندیم, امید است بتوانیم پاسخگوی خوبی برای سوالات شما باشیم

بررسی کتب حدیثی و روایات نشان می‌دهد حرز شرف الشمس (طراحی نقوشی بر روی سنگ عقیق زرد یمنی یا پارچه و کاغذی زرد رنگ رسم می‌شود) به اثبات نرسیده و ابهامات بسیاری دارد. از منظر روایی و تاریخ حدیث، حداقل تا ۷ قرن، از روایت منسوب به امیرالمؤمنین در باب شرف الشمس، در کتب حدیثی موجود شیعه، مطلبی وجود ندارد. و ابهام اصلی همین است که تا قرن‌ها، این روایت کجا بوده و ناگهان پیدا شده است؟!
اخیراً برخی کانال‌های مجازی مدعی شدند که حرز شرف الشمس نشان متعلق به بابیت و بهائیت است. لذا در پاسخ به ایشان و کسانی که با این شبهه مواجه شدند می‌گوییم:
هرچند در انتساب حرز شرف الشمس به حضرت علی (علیه السلام) تردید هست، اما پیشینه‌ی این حرز دست‌کم به قرن هفتم هجری برمی‌گردد و فرقه‌ی بابیت و بهائیت در قرن سیزده هجری به وجود آمده‌اند، لذا انتساب حرزی که پیش از پیدایش بابیت و بهائیت وجود داشته، به آن‌ها، معقول نیست.
از طرفی دلایلی که برای انتساب این حرز به بابیت و بهائیت ارائه شده، سُست و بی‌پایه هست.
به طور مثال می‌گویند چون روز نوزدهم فروردین باید نوشته شود و عدد نوزده در بابیت و بهائیت مقدس است، پس این حرز ساخت بهائیت می‌باشد، حال آن‌که از دیرباز نوزدهمین روز از ماه فروردین برای منجمان مسلمان اهمیت ویژه‌ای داشته است. روزی که خورشید ۱۹ درجه در برج حَمَل (فروردین) باشد و البته در ساعت‌های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است. لذا در روایات نیز، شرفِ خورشید، در برج حَمَل دانسته شده است.[۱]
یا می‌گویند ستاره‌ی این حرز شباهت به ستاره‌ی پنج پَر بابیت دارد؛ حال آن‌که اگر شباهت ستاره‌ی شرف الشمس را به ستاره‌ی بابیت، دلیل بابی ساخت بودن این نقوش در نظر بگیریم، باید بپذیریم که نقوش ستاره‌های به کار برده شده در حرم معصومین (علیهم السلام) نیز ساخت و یا نشان یهود و… است؛ ادعایی که هر عاقلی از پذیرش آن اِبا دارد!
از نگاه مراجع عظام شیعه نیز حرز شرف‌الشمس، بی‌اعتبار [۲] محسوب گردیده و تنها از نگاه برخی و با حسن نظر و از باب رجاء و امید ثواب [۳]، عمل به آن، بی‌اشکال دانسته شده است.
لذا به نظر می‌رسد که حتی اگر منبع و ریشه‌ی اسلامی شرف الشمس را رد کنیم، نهایتاً می‌توان آن را طلسمی غیراسلامی دانست. اما انتساب این حرز به بابیت و بهائیت یا حاصل بی‌دقتی‌ها و یا توطئه‌ی خود بهائیت می‌باشد.
در هر صورت فراموش نکنیم، فرقه‌ای که به هر بهانه قصد علنی کردن نام خود دارد، تا حساسیت و توجه همگان را نسبت به خود برانگیزد، از علنی کردن این ادعا در هر صورت سود خواهد برد.

منبع سایت پرسمان

پی‌نوشت ها:
[۱]. ر.ک: سجادی، فرهنگ معارف اسلامی، ج ۲، ص ۱۰۵۳؛ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج ۵۴، ص ۲۲۷.
[۲]. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سید علی سیستانی.
[۳]. آیت الله میرزا جواد تبریزی، صراط النجاه، ج ۱۰، ص ۴۲۶؛ استفتائات آیت الله صافی گلپایگانی و… .
منبع: پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب«خوشبختی و موفقیت شما را از خداوند بزرگ خواستاریم»

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب